Praktyczne porady

1) Czy należy ocieplać budynki ceglane o masywnych ścianach zewnętrznych (grubość 50÷70cm)?

Tak

Budynki te były konstruowane zgodnie z archaicznymi normami cieplnymi. Ich ściany zewnętrzne mają współczynniki przenikania ciepła 3÷4 krotnie wyższe od współcześnie budowanych.

2) Czy we współcześnie wznoszonych budynkach wykonuje się termomodernizacje?

Tak, w szczególnych przypadkach

Termomodernizacja jest potrzebna jeżeli:
  • Uwidaczniają się miejscowe mostki cieplne (zawilgocenia, zagrzybienia)
  • Koszt ogrzewania 1 m2 powierzchni użytkowej jest znacznie wyższy od innych, podobnych budynków.

3) Czy przy termomodernizacji ścian zewnętrznych należy odtwarzać istniejące nawiewniki podokienne?

Zazwyczaj nie potrzeba

Nawiewniki podokienne były wykonywane w ścianach zewnętrznych pomieszczeń wyposażonych w kuchnie lub piece węglowe. Urządzenia te muszą mieć dopływ niezbędnego dla procesów spalania powietrza atmosferycznego. Stąd pomysł wykonywania nawiewników pod parapetami okien. W praktyce wszystkie te urządzenia były zaślepiane lub trwale likwidowane przez użytkowników a powietrze dopływało przez szczeliny w oknach i drzwiach zewnętrznych. Autor tej opinii widział wiele tysięcy takich nawiewników ale ani jednego sprawnego. Nie ma więc sensu dziurawienie ocieplenia i tym samym zmniejszanie jego trwałości dla urządzeń kompletnie nieprzydatnych. Współcześnie instaluje się nawiewniki w górnej części ram okiennych, ale tylko jeśli w pomieszczeniach pracują indywidualne źródła ciepła np. kotły gazowe. W większości przypadków wystarczająca ilość powietrza dopływa przez segmentowe uszczelki i poprzez rozszelnianie okien.

4) Czy po termomodernizacji ścian zewnętrznych należy wykonać regulację instalacji c.o.?

Tak

W wyniku ocieplenia ścian zmienia się charakterystyka cieplna ogrzewanych pomieszczeń tzn. potrzebują mniej ciepła dla utrzymania tej samej temperatury. Regulacja instalacji c.o. polega na dobraniu nastaw wstępnych zaworów grzejnikowych i regulacji zaworów podpionowych.

5) Czy w budynku, w którym na skutek zbyt słabej wentylacji były miejscowe zawilgocenia lub zagrzybienia, po wykonaniu termomodernizacji ścian zewnętrznych znikną te zjawiska?

Zazwyczaj tak

Jeżeli ocieplenie zostanie fachowo wykonane, to wzrośnie temperatura wewnętrznych powierzchni ścian również w miejscu liniowych mostków cieplnych, co zlikwiduje lub znacznie ograniczy wykroplenia. Bezwzględnie należy korzystać z dobrych wykonawców.

6) Czy w budynkach, w których przed kilku laty wykonano termomodernizację można wykonać kolejne prace i jeszcze bardziej zmniejszyć zapotrzebowanie na energię?

Tak

Pojawiają się nowe technologie budowlane i urządzenia instalacyjne, które pozwalają na kolejne modernizacje. Decyzje o inwestycji należy podejmować w oparciu o analizy efektywności ekonomicznej. Granicą termomodernizacji jest uzyskanie standardu budynku niskoenergetycznego tzn. zużywającego nie więcej energii niż 45% zużycia standardowego budynku energooszczędnego (ok. 14kWh/m2 rok)

7) Jakie urządzenia z grupy odnawialnych źródeł energii są opłacalne?

Przy aktualnych cenach konwencjonalnych nośników energii opłaca się zastosować:

  • kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej,
  • panele fotowoltaniczne,
  • pompy ciepła.
Decyzję inwestycyjną należy zawsze poprzedzić analizą opłacalności dla konkretnej lokalizacji ponieważ w niektórych sytuacjach tańsze może być nadal wykorzystywanie źródeł konwencjonalnych.

8) Czy pompa ciepła zamontowana w budynku będzie miała wydajność cieplną równą wartości COP podanemu przez producenta?

Nie

COP podane przez producenta pompy ciepła jest określane dla idealnych warunków pracy urządzenia. W rzeczywistości uzyskuje się niższą wydajność cieplną, która zależy przede wszystkim od parametrów górnego i dolnego źródła ciepła. Na ekonomikę pracy ma duży wpływ konstrukcja instalacji grzewczej budynku. Wydajność cieplna pompy cieplnej jest zmienna. Rzeczywistą wydajność cieplną określa tzw. współczynnik sezonowej wydajności cieplnej SPF pompy ciepła.

9) O ile można zmniejszyć roczne zapotrzebowanie ciepła na podgrzanie wody użytkowej dzięki zamontowaniu kolektorów słonecznych?

Dzięki montażowi kolektorów słonecznych można zaoszczędzić w polskich warunkach 30%÷50% ciepła potrzebnego w roku do podgrzania wody użytkowej.

10) Po ilu latach eksploatacji kolektorów słonecznych zwrócą się nakłady na inwestycję?

Czas zwrotu kosztów montażu kolektorów słonecznych wynosi od 10 do 20 lat. Jeżeli uzyska się dofinansowanie, to koszty montażu kolektorów słonecznych zwrócą się po okresie 5 do 15 lat eksploatacji.

11) Kto może otrzymać dotację z N.F.O.Ś. i G.W. do montażu kolektorów słonecznych?

O dotację do montażu kolektorów słonecznych mogą ubiegać się osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe dla budynków, które nie są podłączone do sieci cieplnej.

^ do góry ^