Weryfikacja zamówionych mocy cieplnych

W projektach instalacji nowych budynków obliczane jest zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Wyznaczona wielkość mocy odpowiada normowym warunkom eksploatacji przy zasiedleniu budynku wg założeń projektowych. Zazwyczaj właściciel lub zarządca nieruchomości zamawia moc cieplną równą mocy projektowej. Rzeczywiste zapotrzebowanie mocy nigdy nie równa się wartości mocy projektowanej.

Jeżeli moc zamawiana dla budynku jest zbyt duża, to mieszkańcy ponoszą zawyżony koszt ogrzewania. Płacą za energię, której nie pobierają. Z kolei, jeżeli zamawia się zbyt małą moc, to mogą pojawiać się okresowe zaburzenia w pracy instalacji grzewczej lub instalacji ciepłej wody użytkowej. Problem w równym stopniu dotyczy budynków starych jak i nowobudowanych. Nadal pokutuje błędne mniemanie, że jeżeli moc cieplna jest zawyżona, to zwiększa to bezpieczeństwo energetyczne budynku. System grzewczy przy określonym sposobie użytkowania nie jest w stanie odebrać większej mocy, a jedynym zauważalnym efektem jest przegrzewanie wody powrotnej opuszczającej węzeł cieplny.

Dlaczego budynek, który miał dobrze zamówioną moc po kilku latach eksploatacji wymaga ponownej regulacji?

Większość przyczyn jest spowodowana zmianami zachowań mieszkańców:

  • zmiana intensywności wietrzenia pomieszczeń (szczelne okna wymagają uruchamiania funkcji mikrorozszczelniania),
  • zmiana rzeczywistych temperatur w mieszkaniach (mieszkańcy utrzymują temperatury w zakresie od 18 do 25°C),
  • zmiana liczby osób użytkujących budynek,
  • wykonane prace termomodernizacyjne n. p. indywidualna wymiana okien w mieszkaniach,
  • zmiana sposobu rozliczania kosztów ogrzewania i kosztów centralnej ciepłej wody użytkowej.

Największy wpływ na zmiany mocy cieplnych ma intensywność wentylacji. Szczególnie widoczne jest to w budynkach współcześnie budowanych wg obecnych norm. Dla takich budynków zapotrzebowanie ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego może stanowić nawet 60% całkowitego zapotrzebowania ciepła budynku. Jeżeli zależna od zachowań mieszkańców intensywność wietrzenia ulegnie zmianie, to zapotrzebowanie ciepła budynku może zmienić się nawet o 30%. Celowe jest więc okresowe obliczanie rzeczywistego zapotrzebowania mocy cieplnej budynku.

Biuro Ekspertyz Energetycznych „ETERM” wykonuje obliczenia rzeczywistego zapotrzebowania mocy cieplnej z wykorzystaniem własnego, autorskiego programu komputerowego.

Ramowa oferta cenowa weryfikacji mocy cieplnej budynku (węzła):

Liczba budynkówJednostkowa cena (netto)
od 1 do 5 budynków500 zł
od 6 do 15400 zł
powyżej 15350 zł
Bazą do analiz są wypełnione przez Zleceniodawcę TABELE STARTOWE.
Jeżeli BEE samodzielnie przygotowuje tabele, to podane ceny należy powiększyć o 50 zł na budynek.

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego.